Оксиметрія: переваги та особливості методу вимірювання кисню крові
25 Серпня 2021
1
Часто доктора відзначають низький рівень кисню в крові пацієнтів, хворих COVID-19. При цьому він не підвищується, навіть коли хворий відчуває себе ще більш-менш нормально. Але, як запевняють медики, зниження рівня кисню може виступати одним з перших ознак того, що необхідне втручання фахівця. З ростом захворюваності різко виріс і попит на прилад для вимірювання кисню в крові – невеликий датчик, який пацієнти можуть використовувати самостійно.
Особливості пульсоксиметрів
За допомогою пульсоксиметрів змінюють процентний вміст гемоглобіну в крові, який і переносить кисень. Принцип дії пристрою досить простий. Через кінчик пальця, на який надітий портативний прилад, проходить промінь червоного світла. Кисневий рівень визначається виміром кількості світла, що поглинається.
Важливість вимірювання сатурації
Для здорової людини норма, коли 95% і більше гемоглобіну пов’язано з киснем. При коронавірусі викликати лікаря необхідно в тому випадку, якщо сатурація знижується хоча б до 94%. Показання нижче 92% вважаються критичними, і людина потребує термінового медичного втручання.
Коли кисню стає мало, пацієнт починає відчувати задишку, загрудинную біль, його свідомість стає закрученою, з’являється головний біль і сильна стомлюваність, а також частішає серцебиття. Однією з ознак дихальної недостатності є синюшність носогубного трикутника і кінчиків пальців.
Не тільки при коронавірусі може знадобитися прилад. Моніторинг вкрай важливий для людей, які хворіють звичайним ГРВІ, а також для тих, у кого є хронічні захворювання дихальної системи.
Оксиметрія: правила вимірювання показників
Молекули кисню переносять гемоглобін, який присутній в червоних кров’яних тільцях. Пульсовий оксиметр розраховує відсоток оксигенированного гемоглобіну. Показники забезпечує двохвильовий світловий промінь.
Пульсоксиметр досить легко використовувати. Датчик зовні нагадує прищіпку, яку необхідно надіти на палець. Через кілька секунд (10-20) він показує результати рівня кисню. Щоб оксиметрія показники дала максимально достовірні, необхідно виконати три простих умови:
- перебувати в абсолютно спокійному стані;
- бути в сидячому положенні;
- вимірювати протягом декількох хвилин.
Останньої умови необхідно дотримуватися, тому що найперші показники можуть бути невірними і нестійкими. А вимірюючи сатурацию протягом 3-5 хвилин, прилад покаже середнє значення, яке буде більш достовірним, ніж перші показники.