Прогностична сила спірометрії
19 Вересня 2023
1
У цій статті розглядаються кілька фундаментальних концепцій, які були «відкриті» та досліджені кілька разів протягом багатьох років професором Томасом Л. Петті (1932–2010). Професор Петті був дуже відомим американським лікарем, який присвятив багато років свого життя та багато енергії, щоб зробити доступним для широкої громадськості ряд наукових істин, які лежать в основі сучасної спірометрії.
* Томас Л. Петті , доктор медичних наук (1932-2010) був головою Національної освітньої програми з охорони здоров’я легенів , професором медицини та консультантом факультету Центру охорони здоров’я HealthONE в Центрі наук про здоров’я Університету Колорадо в Денвері та членом Редакційної консультативної ради журналу RT.
« ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЛЕГЕНІ, ЗНАЙТЕ СВОЇ ПОКАЗНИКИ » (1)
Це був девіз (1) НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ ЗДОРОВ’Я ЛЕГЕНЬ (NLHEP), директором якої був професор Петті і для якої він написав кілька пам’ятних статей. У своїй редакційній статті під назвою « СПІРОМЕТРІЯ ДЛЯ ВСІХ » він сказав, посилаючись на лікарів (1), « безумовно, ніхто не дасть інсулін, не перевіривши рівень цукру в крові»… «або гіпотензивний засіб, не вимірявши кров’яний тиск». Так само « небагато [лікарів] призначатимуть антиаритмічні препарати без електрокардіографічних доказів порушення серцевого ритму ». (2)
« Чому тоді хтось призначає потужні ліки, такі як інгаляційні пероральні бронходилататори (або, зокрема, кортикостероїди з їх супутніми побічними ефектами) без попереднього вимірювання базової функції легенів, щоб можна було спостерігати відповідь на терапію? Як хтось може знати, коли досягається максимальний терапевтичний ефект без вимірювання потоку повітря та об’єму повітря? ». (2)
Це здається неймовірним, але це те, що часто трапляється в реальному житті.
« НІХТО НЕ МОЖЕ АДЕКВАТНО КЕРУВАТИ АСТМУ БЕЗ СПІРОМЕТРА » (2)
Це вступ, який професор Петті використав у своїй статті під назвою « СПІРОМЕТРІЯ Є КЛЮЧОВОЮ У ЛІКУВАННІ АСТМИ », де він писав про астму, обструктивне респіраторне захворювання з високою поширеністю серед населення різного віку.
« Систематичне використання спірометрії має вирішальне значення для оцінки тяжкості астми, реакції пацієнта на терапію та перебігу захворювання протягом життя ». (2)
« СПІРОМЕТРІЯ Є БІЛЬШ ЦІННОЮ ДЛЯ ПРОГНОЗУВАННЯ ПЕРЕДЧАСНОЇ СМЕРТІ ВІД СЕРЦЕВОГО НАПАДУ, ніж ЕЛЕКТРОКАРДІОГРАМА » (1)
Це твердження, мабуть, найдраматичніше твердження серед тих, що просуваються Національною освітньою програмою здоров’я легенів (NLHEP), яку багато років очолює Петті.
Це тому, що спірометрія забезпечує прості вимірювання для вираження дуже складних процесів. Ці процеси варіюються від м’язових зусиль, необхідних для виконання тесту, до « функції малих дихальних шляхів, функції великих дихальних шляхів і взаємозалежності між альвеолами, малими дихальними шляхами та великими дихальними шляхами » (1). Крім того, спірометрія надає інформацію про повну серцево-дихальну систему: “спірометричні вимірювання корисні для моніторингу стану серцево-судинної компенсації пацієнта при хронічній застійній серцевій недостатності або після гострого інфаркту міокарда ». (3)
Ця концепція, шокуюча для неспеціалістів, була неодноразово підтверджена в міжнародних рецензованих наукових публікаціях. Фремінгемське дослідження (4-5) показало, що знижена життєва ємність є провісником передчасної смерті від серцевого нападу. Інші популяційні дослідження (6) підтвердили це спостереження “. (7)
****
“Спірометр був винайдений і введений в медицину в 1846 році хірургом Джоном Хатчінсоном. Хатчінсон ввів термін «ЖИТТЄВА ЄМНІСТЬ», оскільки він визнав, що це просте вимірювання об’єму повітря, яке можна видихнути з повністю роздутих легенів, корелює з виживанням. Якщо його зменшити, це передбачало передчасну смертність “. (7)
Таким чином, термін VITAL CABACITY ” (здатність до життя) ” (1) був далеко не випадковим. Хатчінсон виявив, що “життєва ємність була прямо пов’язана зі зростом і обернено пов’язана до віку як чоловіків, так і жінок ” (1). Крім того, існують формули для розрахунку нормального діапазону для цього значення, а також для інших параметрів, які складають основу сучасної спірометрії. “Нормальні спірометричні значення є функцією віку, зросту, статі та раси (через варіації габітусу). ” (7)
На додаток до ЖИТТЄВОЇ ЄМНОСТІ є ще один дуже важливий параметр для оцінки функції легень. ОФВ1 являє собою максимальний об’єм, який суб’єкт може видихнути за першу секунду. Цей параметр ввів « концепцію тимчасової життєвої ємності » (1) або « концепцію потоку ». (1)
Для аналізу спірометрії не потрібні додаткові параметри, дороге та складне лабораторне обладнання. Позитивний аспект цього тесту пов’язаний із записом певної кривої, яка відображає графіки швидкості видиху (або потоку видиху) від об’єму повітря, що видихається (називається крива потоку/об’єму). Його крива схожа на унікальний «відбиток» легенів для кожного суб’єкта. Практично кожен має свою власну характерну криву, яка порівняно зі звичайною кривою забезпечує просту, високоточну та високопрогностичну «майбутню» оцінку функції наших легенів. Наступна діаграма має широкий спектр наслідків, які не є широко відомими. Ця таблиця розроблена компанією Hyatt і відноситься до обструктивних захворювань легень, найбільш поширених серед респіраторних захворювань. Просто подумайте про астму та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Графік дуже чітко показує, що прогностична цінність спірометрії вища, ніж інші діагностичні тести, такі як рентген грудної клітки, аналіз газів артеріальної крові або наявність респіраторних симптомів.
Графік показує (навіть випадковому спостерігачеві), що спірометричний тест здатний визначити обструктивну респіраторну патологію на 5-15 років раніше в порівнянні з іншими методами! І в області респіраторних патологій добре відомо, що в більшості випадків симптоми не допомагають визначити захворювання просто тому, що більшість випадків протікає безсимптомно. Наприклад, у випадку курця ХОЗЛ продовжуватиме свій постійний розвиток без того, щоб курець скаржився на будь-які серйозні симптоми. Однак, коли симптоми починають ставати проблемою, значна частина легеневої функції вже незворотно порушена. Нижче ми показуємо, як симптоми зазвичай проявляються лише після значного зниження ОФВ1.
« ВАЖЛИВІСТЬ СПІРОМЕТРИЧНОГО ТЕСТУ » (1)
Петті стверджував : «навіть сьогодні важливість життєвої ємності ігнорується страховою індустрією, але вона може мати потужне прогностичне значення, оскільки вказує на передчасну смерть ».
(1) Як ми почали, так і завершимо цей короткий звіт останнім запитанням від професора Петті. «Чому б не включити спірометрію як частину медичного обстеження, так само як артеріальний тиск?» (8)